Dela nyhet
LVC 1 – Hylte/Halmstad 0, finalen fortsätter
13 apr, 11:15 0 kommentarer

När finalen äntligen rullade igång stod LVC kvar på stationen i första set. Sedan var det business as usual och den första SM-finalen gick till LVC med 3-1 i set. Andra matchen går i Halmstad och så återvänder finalserien till Sporthallen annandag påsk, måndag 21 april, med start 16:00.
Det blev lite av en chocköppning i Sporthallen när Hylte/Halmstad tidigt tog en sjupoängsledning. Inte minst tack vare en ruskig servserie från Sofia Neves Terelli, sex poäng varav två servess. 18 var dagens oturssiffra för LVC förlorade setet med 18-25. Matchen vände när LVC kom ikapp vid 11-11 och gick om i andra set tack vare tre snabba poäng av Ana Četnik och en block och en smash av Elin Arnerdal. Bollarna går in i stället för ut. Blocken sitter och misstagen är på gränsen till obefintliga. Linköping vinner andra och tredje set med 25-18 och gav aldrig Hylte/Halmstad chansen i fjärde med 25-15. Delar av laget som var med och tog upp LVC i Elitserien var på plats, agerade prisutdelare och utsåg Emmy Andersson till bäst i LVC och Sofia Neves Terelli i Hylte/Halmstad. Kennedy Muckelroy tog flest poäng i LVC, följd av Ana Četnik, Daniella Åström och Elin Arnerdal.
Den som inte vill inleda påskhelgen i Halmstad arena har flera möjligheter att ändå se SM-final nummer två nästa onsdag 16/4. Alla som prenumererar på Östgöta Correspondenten kan se matchen både live och i efterhand på www.corren.se. Den som inte har Corren kan betala för att se matchen på www.volleytv.se. Antingen betalar man för en enskild match eller med en klumpsumma för samtliga finaler som är kvar i april.